فرمولاسیون و خط تولید رنگ

رنگ ( Paint ) اصطلاحی است که برای توصیف محصولات تشکیل شده از رنگدانه های معلق در یک ترکیب مایع یا خمیر مانند روغن یا آب به کار می رود . با یک قلم مو ، غلطک و یا اسپری ، در پوشش های نازک به سطوح مختلف مانند چوب ، فلز و یا سنگ استفاده می شود. اگر چه هدف اصلی آن محافظت از سطحی است که بر روی آن اعمال می شود ، رنگ باعث زیبایی و تزیین محیط نیز می شود .

 

یک رنگ از رنگدانه ها ، حلال ها ، رزین ها و مواد افزودنی مختلف تشکیل شده است. رنگدانه ها ، رنگ محصول را نشان می دهند . حلال ها کاربرد آن را آسانتر می کنند . رزین ها به آن کمک می کنند تا خشک شود و مواد افزودنی از پرکننده گرفته تا ضد باکتری ها در فرمولاسیون رنگ مورد استفاده قرار می گیرد .

 

شرکت شیمی مهندسی شکوه پرواز پاژ ارائه دهنده تخصصی ترین فرمولاسیون های رنگ با بالاترین کیفیت و راهنمای راه اندازی خط تولید آن در سراسر کشور و کشور های همسایه می باشد .

 

ما آماده ایم با شما همراه شویم و بهترین و کامل ترین فرمولاسیون های رنگ را در اختیار شما قرار دهیم ، در مسیر تولید انواع رنگ همراه با همکاران تحصیل کرده ، متخصص و با تجربه با شما باشیم و برای رسیدن به هدف و نیل به آرمان های بلند شما ، کمترین هزینه را برای داشتن بالاترین کیفیت ها به کار بگیریم . با تجهیزاتی کم هزینه و ساده ، کاری بزرگ در صنعت رنگ سازی را شروع کنیم تا به جایگاه اصلی خود در بازار جهانی دست یابیم و آوازه ی ما در گنبد دوار طنین انداز شود . و برند های معتبر جهانی را به نام ایرانی بخوانند ...

 
 
 
 
فرمولاسیون رنگ
فرمولاسیون رنگ
 

پیش زمینه صنعت رنگ

نقاشی های اولیه تمایل به تصویر کشیدن انسان و حیوانات داشتند و آثار آن هنوز بر روی دیواره های قار ها باقی مانده است .  هنرمندان اولیه برای ساختن رنگ از پیگمنت های طبیعی مانند ذغال سنگ ، گیاهان و خون استفاده می کردند . پس از آن، چینیان باستان ، مصریان ، عبرانیان ، یونانیان و رومیان ازمواد پیچیده تری برای تولید رنگ استفاده کردند .

رنگ برای اولین بار به عنوان پوشش محافظ توسط مصریان و عبرانیان، مورد استفاده قرار گرفت ، آنها کشی های ساخته شده از چوب خود را به رزین و صمغ آغشته می کردند . در قرون وسطی ، برخی از چوبهای داخلی نیز از پوشش های محافظ رنگ استفاده می کردند ، اما به دلیل کمبود رنگ ، این عمل به طور محدود انجام می شد . تقریباً در همین زمان ، هنرمندان برای به دست آوردن رنگ های بسیار مخلوط ( قابل اختلاط ) شروع به جوشاندن رزین با روغن کردند ، و هنرمندان قرن پانزدهم اولین کسانی بودند که ترکیبات خشک کن را به رنگ نقاشی اضافه کردند. آنها همچنین یک حلال جدید ، روغن بذر کتان را اتخاذ کردند ، که متداول ترین حلال تا زمان جایگزینی مصنوعی در قرن بیستم است .

 

در بوستون در حدود سال 1700 ، توماس چایلد ( Thomas Child ) نخستین آسیاب رنگ آمریكایی را ساخت ، یك فرورفتگی گرانیتی كه در آن یک توپ گرانیتی 1.6 فوتی چرخانده می شد و رنگدانه ها را خرد می كرد . اولین اختراع ثبت شده رنگ برای محصولی صادر شده است که باعث بهبود رنگ سفید ( مورد استفاده برای دیوار ها ) می شود ، ترکیبی ازآهک و آب که اغلب در ایالات متحده مورد استفاده قرار می گرفت. در سال 1865 ، DP Flinn حق ثبت اختراعی را برای رنگ مبتنی بر آب بدست آورد که شامل اکسید روی ، هیدروکسید پتاسیم ، رزین ، شیر و روغن بذر لین بود . اولین کارخانه های رنگ آمیزی تجاری ، توپ گرانیتی چایلد را جایگزین چرخ بورستون کردند .


در قرن بیستم بیشترین تغییرات در ترکیب رنگ و ساخت آن دیده شد . امروزه ، رنگدانه های مصنوعی و تثبیت کننده ها معمولاً برای تولید انبوه رنگ های یکنواخت استفاده می شوند. ترکیبات جدید مصنوعی رنگ تولید شده از پلیمرهایی مانند پلی اورتان و استایرن بوتادن در دهه 1940 پدیدار شد . رزین های آلکید سنتز شدند و از آن زمان تاکنون بر تولید غالب شده اند .

 

شاید بتوان بزرگترین پیشرفت را در صنعت رنگ ، گسترش آن دانست تا جایی که امروزه  نقش اساسی در زندگی ما پیدا کرده است .